Likapa (Yaban Mersini) Nedir? - "Doğal ve Sağlıklı Ürünler" likapa-yabanmersini, bal, reçel, maviyemiş, organik, blueberry, Altın Çilek

İçeriğe git

Ana menü:

Likapa (Yaban Mersini) Nedir?

Bilgi Bankası

           
       
Ilıman iklim kuşaklarında yetişebilen bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler grubunda yer almaktadır. Kültürü yapılan ve ekonomik öneme sahip olan yüksek boylu,  alçak boylu ve tavşan gözü likapası olmak üzere üç farklı türü vardır. Amerika, Kanada başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde binlerce hektarlık alanlarda tarımı yapılmaktadır. Amerika ve Kanada üniversitelerinde ders olarak anlatılmakta ve yayımının yapılabilmesi için devlet ve üniversiteler tarafından desteklenmektedir.


      
Günümüzde ticari olarak yetiştirilen likapalar, 1906 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletlerinde başlatılanseleksiyon çalışmalarının ürünüdür. Bu çalışmalarla seçilen likapa tipleri daha sonra kendi aralarında melezlenerek yeni çeşitler elde edilmiştir. Çok hızlı bir şekilde üretilerek satışa sunulan likapalar dünyada en popüler meyvelerden biri iken ülkemizde maalesef yetiştiriciliği ikibinli yıllarda Osman Nuri YILDIZ'ın katkıları ile başlatılmıştır.

       Islah çalışmaları ile geliştirilen yeni likapa çeşitleri doğada bulunan formlarına göre çok daha iri, daha sulu ve daha tatlı meyveler verirken hastalık ve zararlılara da daha dayanıklıdırlar. Bu yönleriyle daha geniş alanlara adapte olabilmektedirler. İklim isteği bakımından Doğu Karadeniz Bölgesindeki illerden Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ve Sinop'un genelde rakımı yüksek dağ ve yaylalarında yabanı formları bulunmakta ve yöre halkı tarafından taze olarak, reçel veya pekmez yapılarak tüketilmektedir.
Karadeniz Bölgesi'ndeki toprakların asitli olması ve bu bölgenin likapanın anavatanı içinde yer almasından dolayı likapayı bölgedeki ürün çeşitliliğine katmak gerekmektedir. Toprak ve iklim bakımından likapa yetiştiriciliği için mükemmel şartlara sahip olan Karadeniz Bölgesi likapa tarımının ülkeye yayılmasında öncü konumundadır.

       Karadeniz insanı tarafından likapa, ligarba, sanako,  dal likapası, yer likapası, motsvi, merhauk, mahabak, kaskanaka, çela, ançela, çalı çileği, süpürge çalısı, ayı üzümü, çay üzümü, çoban üzüm veya göğen olarak tanınmaktadır. olarak bilinen, literatürümüze "Yaban mersini" olarak yerleştirilen likapa, bölgede ürün çeşitliliği bakımından son derece değerli bir meyve türüdür. Asitli toprakları seven likapanın dünyadaki üretimi son derece azdır ve zor şartlarda üretimi yapılmaktadır. Hem karlı hem de sağlık açısından çok yararlı olan likapa yetiştiriciliğinde Karadeniz Bölgesi çok üstün imkanlara sahiptir ve bu ürün gelecekte bölgenin vazgeçilmez tarımsal ürünlerinden biri olacaktır.


 
İçeriğe dön | Ana menüye dön